Anunț selecție proiect ”I’ m a hero ”

ANUNȚ

In vederea selecției participanților pentru  mobilitatea care va avea loc in  Republica Macedonia de Nord in orasul Kocani (https://www.macedonia-timeless.com/eng/cities_and_regions/cities/kocani/) din cadrul proiectului : I'm a H.E.R.O. (healthy - educated - responsible - open-minded) cu numarul de referința : 2020-1-PL01-KA229-081770_4.

Deplasarea va avea loc in data de 18 septembrie -24 septembrie 2022. Se va pleca din Borsa cu autocarul duminica si întoarcerea este sâmbătă. Finanțarea proiectului acoperă cheltuielile de călătorie, cazare, masa, excursiile si intrările la obiectivele turistice.   Elevii vor fi însoțiți de patru cadre didactice din Liceul Borsa.

Numar de locuri : 11 elevi

Condiții de participare:

• acordul ambilor părinți. ( Pentru minori se solicita procura notariala a ambilor părinți indiferent de situația familiala: divorț , separare… chiar si a părintelui sau părinților care lucrează in străinătate)
  • candidatul sa fie înscris la Liceul Borsa in clasele de zi ( X-XII) cu vârsta cuprinsa intre 14-19 ani
  • pașaport de călătorie/ carte de identitate https://www.mae.ro/travel-conditions/3721
  • disponibilitatea de a participa la activități educative pe tema proiectului
  • acordul părinților pentru a publica materialele prelucrate de elevi si poze de grup/individuale  in vederea promovării proiectului. ( se va semna un acord in momentul începerii anului școlar)
  • implicarea ulterioara in desfășurarea activităților care se vor derula cu ocazia vizitei in Romania, localitatea Borsa a participanților din proiect si elaborarea de materiale care sa promoveze proiectul. ( se va semna un acord in momentul începerii anului școlar)
  • cunoștințe cel puțin bune a limbii engleze ( toate activitățile se desfășoară in limba engleza). Nivel minim acceptat A2.
  • redactarea unui eseu cu titlul :  ” I’ m a hero in Macedonia”.  eseurile se vor trimite pana in data de 24 august 2022 ora 22.00 pe una dintre următoarele adrese de mail:
  • adrianaapati80@yahoo.com ( prof: Mihali Adriana)
  • gabi_tomoiaga@yahoo.com ( prof. Tomoiaga Gabriela)
  • in redactarea eseului veți avea in vedere următoarele indicații :

- se admit doar eseuri originale ( nu plagiate)

- eseul va conține informații despre tara pe care urmează sa o vizitam si de asemenea tema proiectului : I'm a H.E.R.O. (healthy - educated - responsible - open-minded

- eseul va fi redactat in mod obligatoriu in limba engleza

- eseul va avea intre 250- 500 de cuvinte

Bafta si spor la treaba !